Naučná stezka Cvilín je ideálním výletem jako zastávka pří cestování z bodu A do bodu B (například po cestě do Jeseníků). Samotný výlet není časově ani fyzicky náročný. Časově zabere maximálně dvě hodiny, ale záleží samozřejmě na každém, jak si cestu rozvrhne. Stezka se nachází na okraji města Krnova. Cílem cesty jsou tři odlišné stavby. Cvilínská rozhledna, kostel sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie, zřícenina hradu Šelemburk (též zvaný Šelenburk, Lobenštejn a Cvilín).
Všechny tři objekty se skrývají nad Krnovem na kopci Cvilín. Již při výjezdu z Opavy lze za dobrého počasí vidět špičky kostela a rozhledny. Zřícenina je schovaná v lese, ale při dobrém pohledu lze na výpadovce z/do Opavy vidět i zdi zříceniny.
Cestu lze začít pod kopcem a vyšlapat tak strmý kopec po schodech, které míří ke kostelu. Také je možnost na cvilínský kopec vyjet autem (nebo autobusem), v obou případech cesta končí (a začíná) u kostela.
Kostel sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie je krásnou dominantou kopce a také poutním a duchovním místem. Toto místo má již dle dostupných informací dlouhou historii sahající až do 13. století. Kostel si v minulosti prošel také svým, například i vyhořením nebo poničením během 2. sv. války.
Od kostela je to jen zhruba 3 minuty k rozhledně. Po zaplacení symbolického vstupu návštěvníka čeká 144 schodů a následně krásný výhled po okolí z vyhlídkového místa 29 metrů nad zemí. Rozhledna, která byla slavnostně otevřena v roce 1903 je jen pár metrů nad stromy a třeba v létě odsud kouzelně vypadá kostel (viz fotka níže).
Jakmile si užijeme výhledy z rozhledny, vracíme se ke kostelu a odtud míříme doleva ke zřícenině (po zeleno-červené). Přestože značení není nejlepší, moc možností se vydat špatným směrem taky není. Cesta vede chvíli lesem, poté přechází přes "sjezdovku" a vycházíme u restaurace Šelenburk. Zde začíná naučná stezka Cvilín. Samotná stezka vede až do nedaleké vesnice Úvalno k další rozhledně, my však volíme okruh, kterým se po 6 kilometrech vracíme k restauraci. Cesta lesem není nějak záživná, ale ani náročná. Po zhruba 1 kilometru dorážíme ke zřícenině hradu. Ano hradu, byť pod slovem hrad by asi každého napadly větší kamenné pozůstatky.
Nepříliš rozsáhlý objekt hradu, který byl postaven ve 13. století po sobě zanechal masivní kamenné obvodní zdi, ale také lze vypozorovat i vnitřní stěny, či strukturu válcové věže a studny. Hrad obepíná hluboký příkop.
Z místa jde také poznat, že zřícenina není nějak zvlášť opečovávaná a je zde jedna informační tabule s informace a vevnitř hradeb najdete i několik ohnišť po turistech, občas bohužel nějaký ten odpad taky nechybí . Dobrodružnější povahy bude určitě lákat možnost vylézt na některou ze stěn, či přeskočit/přelézt na samý konec stěny. To vše je možné, ale určitě dbejte zvýšené opatrnosti.
Poté co jsme si užili zříceniny pokračujeme stezkou a stáčíme se kolem hradu doprava a z kopce dolů. Vynořujeme se u Dolního hajnického rybníku a po asfaltce pokračujeme doprava. Jen po pár minutách dorážíme k Horního hajnickému rybníku. Zde je možné se vydat stezkou buď do Úvalna (cca 3 kilometry) nebo zpátky ke kostelu po stezce (cca 3 kilometry). My však volíme neznačenou lesní cestu u Horního hajnického rybníku a zpáteční cestu si zkrátíme zhruba na polovinu. Cestu končíme opět u kostela. Jelikož nám samotný výlet zabral něco málo okolo dvou hodin, rozhodli jsme se sjet dolů k Petrovému rybníku.
Výlet si ještě prodlužujeme. Je nemožné si při túře nevšimnout rybníku, který se nachází na výpadovce z Krnova. Petrův rybník sice nenabízí možnost koupání, ale procházka kolem rybníka neuškodí. My rybník navštívili zrovna v době, kdy se po zimním období napouštěl a v jednom místě se vytvořila krásná štěrková cesta do hloubi rybníka!
Na závěr můžu zopakovat jen výše napsané. Jedná se o krátký nenáročný výlet, který však skýtá podle mě zapomenutou zříceninu, ale také výhledy po okolí z rozhledny. Vhodné také jako odpolední zabití času (pokud bydlíte v okolí), místo sezení doma nebo chození po obchoďáku.