Bílou Opavou (Karlova Studánka - Praděd)


Cesta na nejvyšší vrchol Jeseníků - Praděd (1491 m. n. m.), začíná v lázeňském městečku Karlova Studánka (800 m. n. m.). Samotný výstup lze také spojit s prohlídkou Karlové Studánky. Nacházejí se zde krásné historické budovy (např. Slezský dům), popřípadě je možné se napít z jednoho z minerálních pramenů, kvůli kterým se tu také lidé sjíždí. 

Hned v Karlové Studánce začíná turistická a naučná stezka Bílá Opava, celá oblast je taktéž přírodní rezervací. Stezka je všude dobře značena, takže není problém se na ní dostat hned v městečku. Z horního parkoviště na začátku Karlové studánky je potřeba vydat se doprava po silnici a po pár minutách již začíná lesní cesta - žlutá a modrá trasa. Trasy se rozdělují po necelých 2 km na rozcestí Na paloučku. Jelikož je naším cílem NS Bílá Opava, vydáváme se po žluté. 
Cesta vede nádherným údolím plném vodopádů a zároveň kopíruje tok Bílé Opavy. Pokud zvolíte žlutou trasu, čekají vás na jednu stranu obtížné pasáže, které jsou protkané dřevěnými lávkami, žebříky, ale také přelézaní spadlých stromů či přechod přes kluzké kameny. Zvlášť při nepříznivém počasí to chce zvýšenou opatrnost. Na druhou stranu se jedná o jeden z nejkrásnějších zážitků v Jeseníkách. Při zdolání této zhruba 2 km pasáže se cesty opět spojují (žlutá + modrá trasa) a chvíli pokračují rovinatou pasáží lesem. Pak je na vás, zdali při rozpojení vaše kroky budou směřovat po žluté či modré. Já doporučuji držet se NS Bílá Opava (tentokrát po modré). Cesta stoupá lesem a vy si můžete užít přírodu pod nohama neboť jakmile vyjdete u z lesa u turistické chaty Barborka, čeká vás asfaltka. Od chaty je to co by kamenem dohodil na rozcestí Od Barborky a odtud už je je nenáročná 3 km cesta na vrchol, která je pozvolného stoupání. Až před samotným vrcholem je stoupání prudší. Odměnou je však při pěkném počasí nádherný výhled na celé pohoří Hrubého Jeseníku. Při nepřízni počasí může být útěchou něco teplého k pití nebo snědku v restauraci na Pradědu. 
Cesta zpátky vede stejnou trasou. Při cestě zpátky (ale samozřejmě také nahoru) si můžete všimnout dvou rozcestí. Při sestupu ta první - červená trasa, by vás dovedla až na Švýcarnu. O něco níže je pak možné na rozcestí jít po modré až k Dolní nádrži přečerpávající vodní elektrárně Dlouhé Stráně. 
My však pokračujeme zpátky k rozcestí U Barborky. Tentokrát se nevrací zpátky do lesa, ale pokračuje po asfaltce až k Ovčárně. Zde je hned několik možností:
  • vystoupat k Petrovým kamenům a z vyhlídkového místa se vrátit nebo pokračovat po NS Po hřebenech - světem horských luk
  • NS Velká kotlina - končí v Karlově pod Pradědem
  • po zelené, která vede dále po asfaltce a zhruba po 2,5 km se stezka stáčí do lesa a končí mezi chatkami opět u horního parkoviště v Karlové Studánce (tato trasa je však nezajímavá a "obyčejná")
My však u Ovčárny volíme žlutou trasu a scházíme zpátky do lesa. Po určité době se opět dostáváme na žluto-modrou trasu, kterou jsme šli nahoru, ale to jen k rozcestí, kde buď začíná/končí náročná část NS Bílá Opava. Abychom nešli stejnou trasou i zpět. pokračujeme tentokrát po modré, která vede po úbočí a kopíruje spodní trasu údolím. Tentokrát je však možnost kochat se výhledy a vidět vše z vrchu. Cesta je již bezproblémová a končí tam, kde vše začalo a to na rozcestí Na paloučku.

Výlet lze absolvovat i opačně, tzn. po modré nahoru a dolů po žluté. Což však nedoporučuju a to z důvodu menšího požitku z tůry, ale taky z bezpečnosti.
Tůru lze absolvovat v kterékoli roční době, ale samozřejmě záleží na počasí (a nebo pokud horská služba nevystaví turistům stopku). NS Bílá Opava je každopádně krásným jednodenním výletem, který by měl každý, kdo navštíví Jeseníky, absolvovat. 

TRASA na mapy.cz